dönem ödevi hazırlarken dikkat edilecek hususlar

DÖNEM ÖDEVI HAZIRLAMA KLAVUZU ve DIKKAT EDILECEK HUSUSLAR

Dönem ödevi yarıyıl tatilinde öğretmenlerin öğrencilerini tatil boyunca araştırmaya sevketip,öğrencilerin tatili verimli bir şekilde geçirmesini sağlamak amacıyla vermiş oldukları ödev,araştırma ve çalışmalardır. Peki bu ödevi nasıl hazırlarım ? ,hazırlarken nelere dikkat etmeliyim ? , yüksek puan almanın sırları ve dikkat etmeniz gereken hususları sizlere buradan açıklamaya çalışacağım.

* Öncelikli olarak, alacağınız ödev sizlerin sevdiği ve istediği konulardan olmalıdır.

* Almış olduğunuz ödevin ilkin kaynak arşivini oluşturmalısınız, bu kaynaklar internet, kütüphanelerden alacağınız kitaplar,ansiklopediler vs gibi bulabildiğiniz kaynakları ilkin bir araya getirmelisiniz
Hazırlayacağınız ödevi bölümlere ayırıp anlatınız; çünkü böylelikle daha düzenli ve etkili bir ödev oluşturmuş olursunuz . Örneğin : Konu olarak ‘’ Divan edebiyatını ‘’ almış bir öğrenci ilk başta .

* Divan edebiyatının oluşumunu gelişimini ve içinde barındırklarını genel bir açıklamayla sunmalıdır. Oluşturduğumuz kaynakların her birinden tek tek inceleyip bu bölümü oluşturabilirsiniz.

*Daha sonra divan edebiyatının özelliklerini, şekil ve biçim unsurlarını ,önemli şahsiyetlerini ayrı ayrı başlıklarla ele alıp anlatılmalıdır. Tabiki bu anlatımda önceden hazırladığımız kaynak arşivimizin hepsinden faydalanmalıyız.

Ödevimizin son bölümünde ise anlattıklarımızı özetleyen sonuç bölümü olmalıdır. Sonuç bölümünü uzun tutmanız gerekmez kısa kısa anlatımlarla ödevinizi bitirebilirsiniz.

Ödev düzenlenmesi ve çeşitli püf noktalar.

Ödevin ilk sayfasını ödevin içindekiler kısımını oluşturabilirsiniz, bu ödevinizi daha çok ciddiye aldığınızı gösterir.
Mutlaka ödevinizin son sayfasına ödev boyunca faydalandığınız kaynak arşivini yazınız .örnek kaynakça yazmak :

Yazar ismi ,kitabın adı, nerde ve nezaman yazıldığı.

Tahir Olgun , Fuzuli’ye Dair ,İstanbul,1936
Süleyman Nazif,Fuzuli,İstanbul,1926

Ödev yazımında alıntı yapacağımız yazar,şair ve önemli şahsiyetlerin sözlerini yazdıktan sonra numaralandırılıp ,yazdığımız sayfanın en altında dip not olarak kaynağını belirtiniz.
Örneğin: Atatürk’ün bir sözünü alıntı yapalım:

‘’ Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir fendir’’ ( 1 )

1. kaynak ismi, sayfa numarası

-Evet gördüğünüz gibi alıntı yaptığım cümleyi numaralandırdım ve bunu nerden alntı yaptığımı belirtmek için kağıdın altında kaynak ismi ve sayfa numarasını yazarak bu şekilde belirtmelisiniz.

* Ödevinizi hazırlarken tek renk kalem kullanınız ve sakın kırmızı kalemle ödevinizi yazmayınız.

* Ödevinizi elinizle yazacaksanız kağıdın sağında ve solunda boşluk bırakmayı unutmayınız,

* Ödevin türüne göre resim,grafik gibi eklemeler yapabileceğiniz ödevler almışsanız mutlaka mutlaka resim ve grafik eklemelerinde mutlaka bulununuz.

Ödevinizi bu hususlara dikkat ederek güzel ve düzenli bir şekilde oluşturabilirsiniz.Hepinize başarılar BAVER TAŞ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !